REFAHİYE DUMANLI YAYLASI UYUZ PINARI

Refahiye Dumanli Plateau Scabies Spring

Doç. Dr. Necdet TOZLU

        Refahiye ilçe merkezinden Dumanlı Yaylası’na giden yolun üzerinde; ilçe merkezinden yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bulunan bu kaynak suyu, asfalt yolun güneyinde bir derenin yamacında ve yoldan yaklaşık olarak kırk metre açıktadır.

         Derenin yamacındaki bir kaya ile çam ağacının dibinden kaynayan bu su, çıkış noktasında boruya alınmış ve Refahiye ilçe merkezinde yapılmış olan toki konutlarının su ihtiyacının bir kısmını karşılamak maksadıyla ilçeye aktarılmıştır

 

 

        Suyun önceleri daha gür aktığı ancak şimdilerde azaldığı rivayet edilmektedir (KK 2). Refahiye merkezinde ve civar köylerde uyuz olan hayvanlar, özellikle keçiler, bu suya getirilirmiş. Bu sudan içen ve bu su ile yıkanan keçilerde uyuz kalmazmış. Uyuz hastalığı geçmeyen hayvanlar, tekrar buraya getirilir ve aynı işlem tekrarlanırmış. Buradaki sudan içirilen ve suyla yıkanan uyuz hayvanlar mutlaka şifa bulurmuş. Ancak bu suyun da artık unutulduğu ve bu şekildeki tedaviye yeni çiftçilerin itibar etmediği aktarılmıştır (KK 1); (KK 2); (KK 3).

 

Kaynak Kişiler:

(KK 1): Halil Altun, Refahiye Merkez, Eğitim Enstitüsü, Esnaf, 63 Yaşında.

(KK 2): Namık Cömert, Refahiye Merkez, Ortaokul, Emekli, 74 Yaşında.

(KK 3): Durak Çiftçi, Refahiye Merkez, Lise, Kamu Personeli, 55 Yaşında.

TOP