KEMAH DOĞAN (TORTAN) KÖYÜ SITMA PINARI

Kemah Dogan (Tortan) Village Malaria Spring

Doç. Dr. Necdet TOZLU

       Doğan köyü, Kemah ilçesine bağlıdır. Köy, Erzincan şehir merkezine 40; Kemah ilçe merkezine ise yaklaşık 15 kilometre mesafededir. Acemoğlu geçidinden hemen önce sağa ayrılan yol, Doğan ve Koruyolu köylerine çıkmaktadır. Karadağ’ın eteklerinde bulunan Doğan köyü, eski bir Ermeni yerleşim yeridir ve Ermenilerden kalma bir kilise bugün dahi büyük ölçüde ayaktadır. Doğan köyü, 1990’lı yıllarıda eski yerleşim yerinden bugünkü yerine, Karasu ırmağına daha yakın ve aşağıda olan bir noktaya, taşınmıştır. Sıtma puvarı ise köyün eski yerleşim alanındadır. Hatta eski yerleşim yerinden yaklaşık 250 metre daha ileridedir. Çeşmeden sonra Karadağ’ın dik yamaçları başlamaktadır. Çeşmenin yanına köylüler tarafından bir de dinlenme ve piknik alanı kurulmuştur.

 

         Etrafı betonlanan çeşmenin suyu oldukça azalmıştır. Suyun çıkış noktası da çeşmenin hemen yanındaki çimenlik alandır. Ancak yaşanan sel felaketleriyle suyun kaynağının kapandığı ve debinin azaldığı ifade edilmektedir (KK 1).

 

        Sıtma puvarı olarak biline bu mekâna özellikle ateşli hastalık geçirenler ve sara nöbetine tutulanlar getirilmekte imiş. Çeşmenin yanındaki ağaçlara dilek bezleri bağlanır ve hasta kişi bu suda yıkanırmış. Ardından bir adak kurbanı kesilir ve lokma dağıtılırmış. Eğer hasta kişi şifa bulursa burada bir kurban daha kesilirmiş (KK 1).

 

Kaynak Kişiler:

(KK 1): Rıza Ermutlu, Kemah Doğan Köyü, İlkokul, Emekli, 71 Yaşında.

TOP