KEMAH CEVİZLİK (LİÇ) KÖYÜ SITMA PINARI

Kemah Cevizlik (Liç) Village Malaria Spring

Doç. Dr. Necdet TOZLU

       Cevizlik Köyü, Kemah ilçesine bağlıdır ve ilçeye 24 kilometre mesafededir. Köyün üst tarafında, doğu kısmında 200 metrelik mesafede sıtma puvarı denen kaynak bulunur. Kaynak, köyün Erzincan tarafında bulunan dağdan gelen vadi ve akarsuyun kenarındadır.

        Daha önceki yıllarda bu su, bir çeşmeye alınıp kullanılmaktayken bugün bir sulama havuzunda toplanmaktadır. Suyun etrafı köy derneği tarafından çevrilerek piknik alanı hâline getirilmiştir. Eski çeşme ise bugün işlevsizdir.

        Bir boruya alınmış olan su, 30 metre aşağıdaki sulama havuzunda toplanmakta ve sulama amacıyla kullanılmaktadır. Kaynak bugün oldukça zayıflamış hâldedir, suyu oldukça azalmıştır.

 

       Önceki yıllarda; civar köylerde yaşayan ve sıtma nöbetleri geçiren veya ateşli rahatsızlıklar yaşayan pek çok kişinin buraya getirildiği rivayet edilmektedir. Sıtma hastalarının buradaki suyla yıkandıktan sonra şifa bulduğuna inanılır. Ancak günümüzde bu suyun tedavi amaçlı kullanılmadığı; insanların bu gibi şeylere artık inanmadığı aktarılmaktadır (KK 1); (KK 2); (KK 3); (KK 4); (KK 5).

 

Kaynak Kişiler:

(KK 1): Mehmet Babür, Kemah Kerer Köyü, Ortaokul, Emekli, 67 Yaşında.

(KK 2): Ömer Babür, Kemah Kerer Köyü, İlkokul, Emekli, 72 Yaşında.

(KK 3): Saliha Yiğit, Kemah Çamlıyayla Köyü, İlkokul, Ev Hanımı, 75 Yaşında.

(KK 4): Makbule Saka, Kemah Kerer Köyü, İlkokul, Emekli, 70 Yaşında.

(KK 5): Emin Uğurcan, Kemah Cevizlik Köyü, İlkokul, Emekli, 67 Yaşında.

 

 

TOP