REFAHİYE ELMALI KÖYÜ HOŞİRİK PINARI

Refahiye Elmali Village Hoşirik Spring

Doç.Dr. Necdet TOZLU

         Elmalı Köyü, Refahiye ilçe merkezine yaklaşık yirmi beş kilometre mesafededir. Köy, Refahiye-Kemah yolu üzerinde, anayoldan beş yüz metre açıktadır. Hoşirik denen su, köyün içinde yer almaktadır. Daha önce açık bir alan olan kaynağın etrafı, bugün kamışlıktır. Kaynak, Sıddık Carbaş adlı vatandaşın mülkü olan bahçeden çıkmaktadır. Suyun kaynağına ulaşmak; kamışları çiğnemek veya biçmekle mümkündür.

 

         Kamışların arasındaki çayırlık alanda birkaç farklı noktadan kaynayan bu kükürtlü su, halk arasında hoşirik olarak adlandırılır. Refahiye’ye bağlı Pınaryolu köyündeki hoşirik suyuyla aynı özellikleri gösteren bu kaynak, çıkan su miktarı bakımından daha büyüktür. Ancak suların büyük kısmı tekrar çayıra karışarak alttan akmaktadır.

          Bu su, özellikle Kemah civarında bilinir ve tedavi maksadıyla buradan su ve çamur alınır. Egzema, kaşıntı, deride dökülme ve deride meydana gelen kızarıklıkların tedavisinde bu sudan ve suyun çıktığı noktadaki çamurdan yararlanırılır. Ayaklardaki pul pul deri dökülmelerinin tedavisinde de hoşirik suyuna başvurulur. Buradaki su bidonlara doldurulur ve bir miktar da çamur alınır. Bu su ve çamur, derideki problemli yerlere günde iki defa sürülür. Bir süre sonra derideki rahatsızlığın giderildiği görülür (KK 1); (KK 2); (KK 3); (KK 4); (KK 5); (KK 6); (KK 7). Bu sudan ve çamurdan yararlanma şekli, Pınaryolu’ndaki hoşirik suyu ile aynıdır. Cildin yumuşadığı ve yaraların kabuklarının döküldüğü görülür. Egzema hastaları, bu suya rağbet etmektedir.

Kaynak Kişiler:

(KK 1): Halil Altun, Refahiye Merkez, Eğitim Enstitüsü, Esnaf, 63 Yaşında.

(KK 2): Namık Cömert, Refahiye Merkez, Ortaokul, Emekli, 74 Yaşında.

(KK 3): Durak Çiftçi, Refahiye Merkez, Lise, Kamu Personeli, 55 Yaşında.

(KK 4): Mehmet Babür, Kemah Kerer Köyü, Ortaokul, Emekli, 67 Yaşında.

(KK 5): Saliha Yiğit, Kemah Çamlıyayla Köyü, İlkokul, Ev Hanımı, 75 Yaşında.

(KK 6): Mehmet Karakoyun, Erzincan Merkez, Lise, Kamu Personeli, 53 Yaşında.

(KK 7): Sıddık Carbaş, Refahiye Elmalı Köyü, İlkokul, Çiftçi, 69 Yaşında.

TOP