REFAHİYE PINARYOLU (DİVİR) HOŞİRİK PINARI

Rafahiye Pinaryolu (Divir) Hoşirik Spring

Doç. Dr. Necdet TOZLU

           Bahsedilen hoşirik suyu; Refahiye ilçe merkezine yaklaşık dört kilometre mesafede bulunan Pınaryolu (Divir) köyü sınırları içinde bulunur. Pınaryolu köyünün içinden geçip Kırıktaş köyü istikametine doğru bir kilometre kadar gidildiğinde yolun ve derenin sol tarafında yer alır ve çam ağaçlarının dibinden kaynamaktadır. Kaynağın olduğu yere, köyler arası yoldan yürüyerek veya arazi taşıtlarıyla ulaşmak mümkündür; otomobillerin gitmesi mümkün değildir. Ancak kaynağın ana yola mesafesi 300 metre civarındadır.

         Üç ayrı noktadan kaynayan su, kükürtlüdür ve çamlıktan gelen küçük bir tatlı su deresine karışır. Bu küçük dere, bir sulama arkına alınarak civardaki bazı ağaçların sulanması için kullanılır.

 

         Suyun çıkış noktaları, kükürtten dolayı yosunlu ve çamurludur. Şifa olması için alınan su ve çamur, bu küçük birikintilerden alınmaktadır.

 

         Bu su, Refahiye, Kemah ve İliç civarında bilinir ve tedavi maksadıyla buradan su ve çamur alınır. Özellikle egzema, kaşıntı, deride dökülme ve deride meydana gelen kızarıklıkların tedavisinde bu sudan ve suyun çıktığı noktadaki çamurdan yararlanırılır. Ayaklardaki pul pul deri dökülmelerinin tedavisinde de hoşirik suyuna başvurulur. Buradaki su bidonlara doldurulur ve bir miktar da çamur alınır. Bu su ve çamur, derideki problemli yerlere günde iki defa sürülür. Bir süre sonra derideki rahatsızlığın giderildiği görülür (KK 1); (KK 2); (KK 3); (KK 4); (KK 5).

 

Kaynak Kişiler:

(KK 1): Halil Altun, Refahiye Merkez, Eğitim Enstitüsü, Esnaf, 63 Yaşında.

(KK 2): Namık Cömert, Refahiye Merkez, Ortaokul, Emekli, 74 Yaşında.

(KK 3): Durak Çiftçi, Refahiye Merkez, Lise, Kamu Personeli, 55 Yaşında.

(KK 4): Mehmet Babür, Kemah Kerer Köyü, Ortaokul, Emekli, 67 Yaşında.

(KK 5): Saliha Yiğit, Kemah Çamlıyayla Köyü, İlkokul, Ev Hanımı, 75 Yaşında.

 

TOP